Študentská pôžička

študentská pôžička študentská pôžička

Študenti sú skupinou obyvateľstva, ktorá pracuje na svojom vzdelaní a vo veľkom množstve prípadov ešte nemá zamestnanie, respektíve trvalý príjem použiteľný na nákup každodenných predmetov, zaplatenie ubytovania či zaobstaranie študijných pomôcok. Preto vychádzajú bankové a nebankové spoločnosti poskytujúce pôžičky študentom v ústrety vo forme zvýhodnených podmienok pri rôznych úverových produktoch. Môže sa jednať napríklad o štátny príspevok na hypotéku pre mladých alebo o špeciálny úverový produkt – študentskú pôžičku.

Parametre študentských pôžičiek

Vo väčšine prípadov je študentská pôžička chápaná ako bezúčelový spotrebný úver pre mladých ľudí študujúcich prvý alebo druhý stupeň vysokoškolského štúdia. Študentské pôžičky sú dostupné aj študentom tretieho stupňa vysokej školy, no väčšinou pri mierne odlišných podmienkach. Dôležité je podotknúť, že niektoré banky môžu tento typ pôžičky poskytovať ako účelový úver. V tomto prípade budete musieť dokladovať využitie získaných finančných prostriedkov, avšak nie je to bežné.

Študenti na slovenských vysokých školách sa pre študentské pôžičky kvalifikujú automaticky. Ak študujete v zahraničí, musí byť vaše štúdium na základe rozhodnutia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky svojim rozsahom a úrovňou podobné štúdiu na slovenských školách. Vek študenta je často obmedzený a študentská pôžička je spravidla dostupná študentom od 18 do 26 rokov.

Študentská pôžička vám bude poskytnutá vo výške od niekoľko sto až po niekoľko tisíc €. Banky si vyžadujú nejakú formu záruky, že budete schopní svoje splátky riadne a včas splácať. Tá je vo väčšine prípadov vykonávaná formou potvrdenia o príjme, ak popri štúdiu pracujete, no často je požadovaná prítomnosť rodičov, ktorí môžu vystupovať ako ručitelia. Doba splácania sa rádovo pohybuje od 1 do 10 rokov.

Zvýhodnené podmienky

Rôzne bankové a nebankové spoločnosti pristupujú k študentským pôžičkám odlišne. Niektoré z nich poskytnú študentom pôžičku s podmienkami, ktoré sú takmer identické s klasickými pôžičkami poskytovanými „neštudentom“. Iné však naozaj študentov podporujú značne zvýhodnenými poplatkami a úrokovými sadzbami, ktoré študentskú pôžičku činia nesmierne výhodnou. Dokonca je možné získať študentskú pôžičku, ktorá sa počas štúdia neúročí a nemusíte ju ani splácať. Úročenie a splácanie začne až po dokončení vášho vysokoškolského štúdia.

Porovnajte si ponuky jednotlivých spoločností a zistite, ako výhodnú študentskú pôžičku sú vám ochotné poskytnúť. Tieto ponuky sa značne líšia a s trochou výskumu môžete ušetriť veľké množstvo peňazí. Určite si však zvážte, či pôžičku naozaj potrebujete, pretože zadĺžiť sa už v mladom veku nie je to pravé orechové.

komentáre 2

Vaša emailová adresa nebude zobrazovaná.