Spotrebný úver

spotrebný úver spotrebný úver

Spotrebné úvery sú jednými z najpopulárnejších úverových produktov na trhu. Jedná sa o úvery určené na nákup rôzneho spotrebného tovaru, ako napríklad spotrebičov, nábytku, či čohokoľvek iného. Spotrebné úvery je možné použiť aj na nákup služieb. Rozlišujeme účelové a bezúčelové spotrebné úvery, z ktorých obe majú svoje výhody a nevýhody.

Bezúčelový spotrebný úver

Najvyhľadávanejším produktom na trhu sú bezúčelové spotrebné úvery. Jedná sa o úvery, v ktorých nemusíte nijako dokladovať účel použitia požičaných peňažných prostriedkov. Peniaze môžete použiť naozaj na čokoľvek a banku či nebankovú inštitúciu, ktorá vám peniaze požičia, to vôbec nebude zaujímať. V porovnaní s účelovými spotrebnými úvermi sú však drahšie.

Účelový spotrebný úver

Na druhej strane stoje účelové spotrebné úvery, ktoré sú určené na financovanie nákupu tovarov či služieb s konkrétnym účelom. Tieto úverové produkty sú väčšinou poskytované na úzku škálu účelov, väčšinou sa jedná o úvery určené na rekonštrukciu nehnuteľnosti či nákup nového či ojazdeného automobilu. Účelové spotrebné úvery bývajú poskytované s výhodnými úrokovými sadzbami, avšak používanie peňazí musíte riadne dokladovať, aby si banka mohla overiť, či peniaze naozaj používate na to, na čo sú určené.

Zabezpečenie spotrebných úverov

Pri spotrebných úveroch väčšinou nebýva požadované ručenie nehnuteľnosťou, avšak v závislosti na bonite klienta a výške poskytovaného úveru si banky môžu vyžadovať nejakú formu zabezpečenia úveru. Spotrebné úvery teda môžu byť zabezpečené, ale aj nezabezpečené. Banka môže požadovať ručenie majetkom alebo zabezpečenie úveru ručiteľom.

Banky či nebankové spoločnosti?

Banky sú svojim klientom schopné poskytnúť v porovnaní s nebankovými spoločnosťami oveľa výhodnejšie podmienky pôžičky. Konkrétne sa jedná hlavne o nižší úrok a zázemie veľkých spoločností s bohatou históriou na trhu. Takisto sú však pri hodnotení žiadostí o úvery na žiadateľov prísnejší a dôkladne si ich preverujú. Ak ste mali v minulosti problémy so splácaním svojich dlhov, u bánk s vysokou pravdepodobnosťou neuspejete. U nebankových spoločností je získanie pôžičky spravidla jednoduchšie, no s veľkou mierou istoty bude takáto pôžička drahšia ako úver od banky. Rozdiely nájdete aj vo výškach poskytovaných pôžičiek. Od bankových spoločností si môžete požičať vyšší obnos peňazí.

Spotrebné úvery patria medzi najpopulárnejšie a najvýhodnejšie spôsoby, ktorými si môžete požičať peniaze. Hlavne pri požičiavaní vyšších súm vám vedia banky poskytnúť naozaj výhodné úvery, ktoré môžete použiť na rôzne účely. Prezrite si ponuky všetkých bánk a vyberte si ten najvýhodnejší úver práve pre vás.

komentáre 3

Vaša emailová adresa nebude zobrazovaná.