Nebankové pôžičky

Nebankové pôžičky Nebankové pôžičky

Pôžičky sa rozlišujú na bankové a nebankové. Bankové pôžičky sú poskytované bankovými spoločnosťami, zatiaľ čo tie nebankové sú poskytované inými subjektami pohybujúcimi sa na finančnom trhu. Aj keď hlavné parametre týchto dvoch typov pôžičiek sú väčšinou podobné, bankové a nebankové spoločnosti k svojim zákazníkom a ich žiadostiam o pôžičku väčšinou pristupujú rozdielne. V tomto článku sa pozrieme na nebankové pôžičky.

Základnou vlastnosťou väčšiny nebankových pôžičiek je ich bezúčelnosť. Zatiaľ čo mnohé z bankových pôžičiek sú účelné, teda peniaze si požičiavate na jeden konkrétny účel a použitie peňazí na tento účel musíte dokladovať, nebankové spoločnosti spravidla vôbec nezaujíma, na čo požičané peniaze použijete. Jediné, čo ich zaujíma, je včasné splatenie všetkých záväzkov v ich plnej výške.

V závislosti na výške pôžičky nie je väčšinou požadované ani jej zabezpečenie vo forme založenia nehnuteľnosti či zabezpečenie ručiteľom. Ak si však budete chcieť požičať vyššiu sumu peňazí, aj nebankové spoločnosti môžu od vás nejakú formu zabezpečenia požadovať. Mnohé nebankové spoločnosti takisto poskytujú možnosť poistenia platobnej schopnosti dlžníka, vďaka ktorej sa môžete poistiť napríklad pre prípad straty zamestnania či zranenia. Výška tohto poistenia býva väčšinou určená ako podiel mesačnej splátky.

Spôsob vybavenia nebankových pôžičiek

Nebankové spoločnosti sa snažia svoje pôžičky sprístupniť čo najširšej verejnosti, vďaka čomu býva proces ich získania relatívne jednoduchý. Pri mnohých spoločnostiach dokážete pôžičku získať bez toho, aby ste opustili pohodlie vášho domova a bez akéhokoľvek osobného stretnutia. Žiadosť je možné zaslať online alebo vybaviť telefonicky. Spoločnosť si vás preverí a v prípade, že sa rozhodne vám pôžičku poskytnúť, peniaze vám ihneď zašlú na váš bankový účet. Niektoré spoločnosti preferujú osobné stretnutie. Pri týchto môžete tiež žiadosť zaslať online alebo telefonicky, no následne vás bude kontaktovať zástupca spoločnosti, ktorý s vami pri osobnom stretnutí preberie všetky zmluvné detaily pôžičky. Mnohé nebankové spoločnosti majú aj svoje kamenné pobočky, na ktorých môžete o svoju pôžičku požiadať osobne. Môžete si teda vybrať. Ak sa nechcete s nikým stretnúť, vyberte si pôžičku od firmy, ktorá celý proces rieši na diaľku. Ak vám stretnutie nevadí, bude váš výber ešte väčší.

Nebankové pôžičky majú svoje výhody aj nevýhody. Proces ich získania je jednoduchý, nikto sa nepýta, na čo svoje peniaze potrebujete, a vy svoju pôžičku budete za krátky čas od schválenia pôžičky mať na svojom bankovom účte. Cenou, ktorú za toto pohodlie platíte, sú však vyššie úroky v porovnaní s bankovými pôžičkami. Banky sú však pri výbere svojich klientov vyberavejšie, takže pre mnohých klientov sú nebankové pôžičky jediným možným riešením.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Vaša emailová adresa nebude zobrazovaná.