Hypotekárny úver

Hypotekárny úver Hypotekárny úver

Výstavba či kúpa nehnuteľnosti, väčšinou bytu či domu, je pre mnohých ľudí najväčšou investíciou v ich živote. S obstarávaním nového bývania sú spojené veľmi vysoké náklady, ktoré si len hŕstka nových rodín môže dovoliť financovať čisto z vlastných prostriedkov. Veľa rodín či jednotlivcov preto siaha po hypotekárnom úvere.

Hypotekárny úver je úverový produkt zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti. Pre jeho poskytnutie teda musíte založiť nehnuteľnosť, čo robí z hypotekárnych úverov azda najvýhodnejší spôsob získania finančných prostriedkov v súčasnosti dostupný na finančnom trhu. Založenie nehnuteľnosti je totiž jedna z najlepších foriem zabezpečenia úveru. Nehnuteľnosť je dobrou zálohou, pretože je bankám jasné, že ich klienti o ňu nechcú prísť a vážia si ju viac, ako akýkoľvek iný majetok. V prípade ich platobnej neschopnosti klienta sa nehnuteľnosť stáva majetkom banky, ktorá ju môže použiť na krytie svojich strát. Vďaka týmto skutočnostiam sa na trhu nachádzajú hypotekárne úvery s úrokmi pohybujúcimi sa už okolo 2 %.

Účel hypotekárneho úveru

Hypotekárny úver je naozaj výhodným úverovým produktom, ktorý však nemôžete využiť na čokoľvek. Jedná sa o dlhodobý úver určený na kúpu, výstavbu alebo zmenu nehnuteľnosti. Na zabezpečenie hypotéky môže byť použitá aj rozostavaná nehnuteľnosť a dokonca aj tá, ktorú hypotekárnym úverom financujete.

Loan to value

Pri prezeraní ponuky hypotekárnych úverov v rôznych bankách často nájdete skratku LTV, ktorá označuje anglický pojem Loan to value. Ten vyjadruje pomer medzi výškou hypotekárneho úveru a hodnotou nehnuteľnosti použitej na jeho zabezpečenie. Banky pred poskytnutím hypotéky k vám spravidla zašlú špecialistku, ktorý svojim odborným odhadom ohodnotí zakladanú nehnuteľnosť, pričom jej hodnota bude použitá na výpočet maximálnej možnej hodnoty hypotekárneho úveru pomocou Loan to value. Ak je pre daný produkt hodnota LTV 100 %, banka vám poskytne hypotekárny úver v plnej hodnote zakladanej nehnuteľnosti. Ak je LTV nižšie, bude vám poskytnutá iba percentuálna časť z hodnoty tejto nehnuteľnosti.

Hypotekárne úvery sú vo svojej podstate spojené s nehnuteľnosťami. Sú určené na ich financovanie a zároveň ich vyžadujú ako zálohu. Jedná sa o nenahraditeľný úverový produkt, ktorý nespočetnému množstvu rodín pomohol zabezpečiť si svoje vlastné bývanie. Vďaka nízkemu úročeniu sa jedná o výhodné úvery. Jednou z mála nevýhod hypotekárnych úverov je dĺžka ich splácania a výška mesačnej splátky. Keďže je obstarávanie nehnuteľnosti finančne veľmi náročné, budete si musieť požičať veľký obnos peňazí a ten následne dlhé roky splácať vo forme mesačných splátok. Často však iná možnosť neexistuje.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Vaša emailová adresa nebude zobrazovaná.